  • UPSD3212C-40T6
UPSD3212C-40T6
advertisement
Manufacturer No:
UPSD3212C-40T6
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-UPSD3212C-40T6
Package:
52-LQFP
Datasheet:
UPSD3212C-40T6
Description:
80KB 80K x 8 FLASH 8032 8-Bit Microcontroller μPSD Series UPSD32 52 Pin 40MHz 5V 52-LQFP
Quantity:
In Stock : 1662
Step5Bar-code shipping tag
UPSD3212C-40T6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    52-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    52
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    μPSD
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    52
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    UPSD32
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    I2C, UART, USART
  • Memory Size
    80kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    46
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    8032
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    80KB 80K x 8
  • Connectivity
    I2C, UART/USART
  • Supply Current-Max
    62mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 4x8b
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    12
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm