  • UPT33E3/TR7
UPT33E3/TR7
advertisement
Manufacturer No:
UPT33E3/TR7
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-UPT33E3/TR7
Package:
DO-216AA
Datasheet:
UPT33E3/TR7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UPT33E3/TR7
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-216AA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Applications
    General Purpose
  • Power Rating
    1kW
  • Voltage - Rated DC
    33V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    UPT
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    33V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    1000W 1kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2.65A
  • Clamping Voltage
    56.7V
  • Peak Pulse Current
    2.65A
  • Reverse Standoff Voltage
    33V
  • Peak Pulse Power
    1kW
  • Test Current
    1mA
  • Reverse Breakdown Voltage
    36.8V