  • UV3TZ-405-15
UV3TZ-405-15
advertisement
Manufacturer No:
UV3TZ-405-15
Manufacturer:
Bivar Inc.
HK JDW NO:
100-UV3TZ-405-15
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
Standard LEDs - Through Hole UV Purple 405nm Water Clear
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UV3TZ-405-15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    TZ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Ultraviolet (UV)
  • Color
    Violet
  • Orientation
    Top View
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.3V
  • Viewing Angle
    15°
  • Forward Current
    15mA
  • Lens Style
    Clear, Dome, Round
  • Lens Color
    Clear
  • Wavelength
    405nm
  • Current - DC Forward (If) (Max)
    20mA