  • UWR-12/750-D48A-C
UWR-12/750-D48A-C
advertisement
Manufacturer No:
UWR-12/750-D48A-C
HK JDW NO:
540-UWR-12/750-D48A-C
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
UWR-12/750-D48A-C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UWR-12/750-D48A-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-DIP Module
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    37g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    UWR (15W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.38 H 50.8mmx25.4mmx9.7mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    GOLD
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Power Rating
    9W
  • Max Power Dissipation
    9W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    50.8mm
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-MDMA-P5
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    82.5%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    750mA
  • Operating Supply Voltage
    48V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    750mA
  • Output Power
    9W
  • Current - Output 1
    750mA
  • Nominal Input Voltage
    48V
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    9.652mm