  • UWT0J221MCL1GB
UWT0J221MCL1GB
advertisement
Manufacturer No:
UWT0J221MCL1GB
HK JDW NO:
555-UWT0J221MCL1GB
Datasheet:
UWT0J221MCL1GB
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UWT0J221MCL1GB
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    4.535924g
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    2.3mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    102mA
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    102mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    153mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.3 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    8.9mm
  • Width
    8.3mm