  • V-10G1-1E4-K
V-10G1-1E4-K
advertisement
Manufacturer No:
V-10G1-1E4-K
HK JDW NO:
578-V-10G1-1E4-K
Package:
Datasheet:
V-10G1-1E4-K
Description:
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Short Hinge Lever Solder 10A 250VAC 250VDC 0.98N Screw Mount
Step5Bar-code shipping tag
V-10G1-1E4-K
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw, Solder
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C
  • Packaging
    Tray
    V
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    10A AC 100mA DC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP40
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    6A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Body Length or Diameter
    27.8mm
  • Body Breadth
    10.3 mm
  • Actuator Type
    Lever, Straight
    On-Mom
  • Contact Current(DC)-Max
    0.1A
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Electrical Life
    300,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Operating Force
    100gf
  • Contact Current(AC)-Max
    10A
  • Overtravel
    0.030 (0.76mm)
  • Differential Travel
    0.025 (0.6mm)
  • Pretravel
    0.063 (1.6mm)
  • Operating Position
    0.600 (15.2mm)
  • Release Force
    15gf
  • Actuator Travel
    2.5 mm
  • Pre-Travel-Max
    1.5 mm
  • Body Height
    15.9mm