  • V-10G4-1C24-K
V-10G4-1C24-K
advertisement
Manufacturer No:
V-10G4-1C24-K
HK JDW NO:
578-V-10G4-1C24-K
Package:
Datasheet:
V-10G4-1C24-K
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
Step5Bar-code shipping tag
V-10G4-1C24-K
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    10A AC 100mA DC
    IP40
  • Depth
    10.3mm
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Lever, Simulated Roller
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Contact Current Rating
    10A
  • Operating Force
    60gf
  • Overtravel
    0.062 (1.6mm)
  • Differential Travel
    0.060 (1.5mm)
  • Pretravel
    0.157 (4.0mm)
  • Operating Position
    0.738 (18.7mm)
  • Release Force
    6.118gf
  • Pre-Travel-Max
    3.3 mm
  • Length
    48.9mm
  • Body Height
    15.9mm