  • V-10G5-1B4-K
V-10G5-1B4-K
advertisement
Manufacturer No:
V-10G5-1B4-K
HK JDW NO:
578-V-10G5-1B4-K
Package:
Datasheet:
V-10G5-1B4-K
Description:
Basic / Snap Action Switches MINIATURE BASIC SWITCH
Step5Bar-code shipping tag
V-10G5-1B4-K
  • Pretravel
    0.063 (1.6mm)
  • Operating Position
    0.815 (20.7mm)
  • Release Force
    15gf
  • Actuator Travel
    2.5 mm
  • Pre-Travel-Max
    1.5 mm
  • Body Height
    15.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C
  • Packaging
    Tray
    V
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    10A AC 100mA DC
  • Current Rating
    6A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Body Length or Diameter
    27.8mm
  • Body Breadth
    10.3 mm
  • Actuator Type
    Lever, Roller
    On-Mom
  • Contact Current(DC)-Max
    0.1A
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Operating Force
    120gf
  • Contact Current(AC)-Max
    10A
  • Overtravel
    0.030 (0.76mm)
  • Differential Travel
    0.025 (0.6mm)