  • V-15G-1C6-K
V-15G-1C6-K
advertisement
Manufacturer No:
V-15G-1C6-K
HK JDW NO:
578-V-15G-1C6-K
Package:
Datasheet:
V-15G-1C6-K
Description:
Quantity:
In Stock : 2425
Step5Bar-code shipping tag
V-15G-1C6-K
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    15A AC 100mA DC
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Operating Force
    400gf
  • Overtravel
    0.040 (1.0mm)
  • Differential Travel
    0.016 (0.4mm)
  • Pretravel
    0.047 (1.2mm)
  • Operating Position
    0.579 (14.7mm)