  • V-15G2-1C26-K
V-15G2-1C26-K
advertisement
Manufacturer No:
V-15G2-1C26-K
HK JDW NO:
578-V-15G2-1C26-K
Package:
Datasheet:
V-15G2-1C26-K
Description:
Quantity:
In Stock : 6780
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V-15G2-1C26-K
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    6.200012g
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    V
  • Published
    2002
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    15A AC 100mA DC
  • Ingress Protection
    IP40
  • Current Rating
    15A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Lever, Straight
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Mechanical Life
    50,000,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    15A
  • Operating Force
    250gf
  • Overtravel
    0.062 (1.6mm)
  • Differential Travel
    0.060 (1.5mm)
  • Pretravel
    0.157 (4.0mm)
  • Operating Position
    0.600 (15.2mm)
  • Release Force
    25gf
  • Height
    15.9mm
  • Width
    27.8mm