  • V-16G-1C25 (R)
V-16G-1C25 (R)
advertisement
Manufacturer No:
V-16G-1C25 (R)
HK JDW NO:
578-V-16G-1C25 (R)
Package:
Datasheet:
V-16G-1C25 (R)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V-16G-1C25 (R)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    16A AC 100mA DC
  • Ingress Protection
    IP40
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Round (Pin Plunger)
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    50,000,000 Cycles
  • Operating Force
    200gf
  • Overtravel
    0.040 (1.0mm)
  • Differential Travel
    0.016 (0.4mm)
  • Pretravel
    0.047 (1.2mm)
  • Operating Position
    0.579 (14.7mm)