  • V048F080M030A
V048F080M030A
advertisement
Manufacturer No:
V048F080M030A
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-V048F080M030A
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V048F080M030A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VI Chip® VTM®
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.28Lx0.87W x 0.26 H 32.5mmx22.0mmx6.7mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Type
    Voltage Transformation Module
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    240W
  • Max Power Dissipation
    240W
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    95.4%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    55V
  • Max Output Current
    30A
  • Voltage - Output 1
    8V
  • Voltage - Input (Min)
    26V
  • Current - Output (Max)
    30A
  • Min Input Voltage
    26V
  • Max Input Voltage
    55V
  • Height
    6.604mm
  • Length
    32.512mm
  • Width
    22.098mm