  • V12P10-M3/87A
V12P10-M3/87A
advertisement
Manufacturer No:
V12P10-M3/87A
HK JDW NO:
884-V12P10-M3/87A
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
V12P10-M3/87A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V12P10-M3/87A
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-277, 3-PowerDFN
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    eSMP®, TMBS®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Base Part Number
    V12P10
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    700mV @ 12A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    12A
  • Max Reverse Leakage Current
    250μA
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    200A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    700mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    12A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    250μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • JEDEC-95 Code
    TO-277A
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200A