  • V15H16-CP100A02-K
V15H16-CP100A02-K
advertisement
Manufacturer No:
V15H16-CP100A02-K
HK JDW NO:
384-V15H16-CP100A02-K
Package:
Datasheet:
V15H16-CP100A02-K
Step5Bar-code shipping tag
V15H16-CP100A02-K
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Material
    Plastic
  • Housing Material
    PET
  • Weight
    5g
  • Operating Temperature
    -25°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    V15
  • Published
    2001
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    16A AC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    10.3mm
  • Current Rating
    16A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Lever, Straight
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    16A
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Mechanical Life
    5,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    60gf
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    16A@250VAC
  • Overtravel
    0.051 (1.3mm)
  • Differential Travel
    0.047 (1.2mm)
  • Pretravel
    0.125 (3.2mm)
  • Operating Position
    0.602 (15.3mm)
  • Release Force
    10gf
  • Actuator Travel
    4.5 mm
  • Pre-Travel-Max
    3.2 mm
  • Length
    50.3mm
  • Body Height
    15.9mm
  • Actuator Length
    356mm