  • V15H22-CZ100
V15H22-CZ100
advertisement
Manufacturer No:
V15H22-CZ100
HK JDW NO:
384-V15H22-CZ100
Package:
Datasheet:
V15H22-CZ100
Description:
Basic / Snap Action Switches V Basics
Step5Bar-code shipping tag
V15H22-CZ100
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Material
    Plastic
  • Housing Material
    PET
  • Weight
    5g
  • Published
    2012
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • HTS Code
  • Current Rating
    22A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Body Breadth
    10.3 mm
  • Actuator Type
    PIN PLUNGER
  • Electrical Life
    6000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Contact Current Rating
    22A
  • Overtravel
    8 mm
  • Differential Travel
    4 mm
  • Pretravel
    16 mm
  • Operating Position
    508 μm
  • Switch Action
    MOMENTARY
  • Operating Force-Max
    0.98 N
  • Body Height
    15.9mm