  • V15S05-EC015-K801
V15S05-EC015-K801
advertisement
Manufacturer No:
V15S05-EC015-K801
HK JDW NO:
384-V15S05-EC015-K801
Package:
Datasheet:
V15S05-EC015-K801
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5A 125V
Step5Bar-code shipping tag
V15S05-EC015-K801
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    V15
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    48V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC 100mA DC
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round (Pin Plunger)
  • Circuit
    SPST-NC
  • Switch Function
    On-Mom
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Operating Force
    15gf
  • Overtravel
    0.030 (0.76mm)
  • Differential Travel
    0.008 (0.2mm)
  • Pretravel
    0.060 (1.5mm)
  • Operating Position
    0.579 (14.7mm)