  • V15T16-EP200-K
V15T16-EP200-K
advertisement
Manufacturer No:
V15T16-EP200-K
HK JDW NO:
384-V15T16-EP200-K
Package:
Datasheet:
V15T16-EP200-K
Step5Bar-code shipping tag
V15T16-EP200-K
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Material
    Plastic
  • Housing Material
    PBT
  • Weight
    5g
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    V15
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Current Rating (Amps)
    16A AC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    10.3mm
  • Current Rating
    16A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Round (Pin Plunger)
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    16A
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Mechanical Life
    5,000,000 Cycles
  • Operating Force
    200gf
  • Overtravel
    0.030 (0.76mm)
  • Differential Travel
    0.016 (0.4mm)
  • Pretravel
    0.063 (1.6mm)
  • Operating Position
    0.579 (14.7mm)
  • Release Force
    50gf
  • Length
    39mm