  • V20E320P
V20E320P
advertisement
Manufacturer No:
V20E320P
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V20E320P
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
V20E320P
Description:
VARISTOR 510V 10KA DISC 20MM
Step5Bar-code shipping tag
V20E320P
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to V20E320P.
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    UltraMOV™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    750pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Depth
    5.6mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Current Rating
    100A
  • Voltage - Rated AC
    320V
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    25.4mm
  • Max Output Current
    10kA
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    320V
  • Max Voltage Rating (DC)
    420V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    840V
  • Max Surge Current
    10kA
  • Capacitance @ Frequency
    750pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    561V
  • Energy
    273J
  • Varistor Voltage (Typ)
    510V
  • Varistor Voltage
    459V
  • Clamping Current
    100A
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Diameter
    20mm
  • Height
    26.5mm