  • V300C12H75BN
V300C12H75BN
advertisement
Manufacturer No:
V300C12H75BN
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-V300C12H75BN
Package:
Quarter Brick
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V300C12H75BN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P7
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    UL, CSA, TUV
  • Efficiency
    85%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    375V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    6.25A
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    180V
  • Input Voltage-Nom
    300V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Height
    15.748mm
  • Width
    36.83mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Quarter Brick
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MICRO (75W)
  • Size / Dimension
    2.28Lx1.45W x 0.62 H 57.9mmx36.8mmx15.7mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    OVP, UVLO
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    75W
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    75W