  • V30DM120CHM3/I
V30DM120CHM3/I
advertisement
Manufacturer No:
V30DM120CHM3/I
HK JDW NO:
884-V30DM120CHM3/I
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant
Datasheet:
V30DM120CHM3/I
Step5Bar-code shipping tag
V30DM120CHM3/I
    Select All
  • Max Reverse Voltage (DC)
    120V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • JEDEC-95 Code
    TO-263AC
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    150A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Reverse Current-Max
    800μA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    800μA @ 120V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    970mV @ 15A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C