  • V375B15T300B
V375B15T300B
advertisement
Manufacturer No:
V375B15T300B
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-V375B15T300B
Package:
9-DIP Module
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V375B15T300B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    V375B15T300
  • JESD-30 Code
    R-XDFM-P9
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    UL, TUV, CE
  • Efficiency
    87.5%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    425V
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    20A
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Voltage - Input (Min)
    250V
  • Input Voltage-Nom
    375V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Height
    13.716mm
  • Width
    55.88mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    9-DIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MINI (300W)
  • Size / Dimension
    2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    OVP, UVLO
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    300W
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    300W