  • V7803W-500R
V7803W-500R
advertisement
Manufacturer No:
V7803W-500R
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-V7803W-500R
Package:
3-SIP Module
Datasheet:
V7803W-500R
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1.65W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V7803W-500R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Package / Case
    3-SIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    V78W-500
  • Size / Dimension
    0.69Lx0.45W x 0.35 H 17.5mmx11.5mmx9.0mm
  • Feature
    OTP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Linear Regulator Replacement
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    1.65W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSMA-T3
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    82%
  • Voltage - Input (Max)
    72V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    500mA
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    500mA
  • Output Power
    1.65W
  • Current - Output 1
    500mA
  • Isolation
    Non-Isolated
  • Height
    8.89mm