  • V8PAN50-M3/I
V8PAN50-M3/I
advertisement
Manufacturer No:
V8PAN50-M3/I
HK JDW NO:
884-V8PAN50-M3/I
Package:
DO-221BC, SMA Flat Leads Exposed Pad
Datasheet:
V8PAN50-M3/I
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V8PAN50-M3/I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    32.006612mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TMBS®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.5mA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    420mV @ 4A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    8A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    480mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    50V
  • Average Rectified Current
    3.7A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1.5mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    50V
  • Capacitance @ Vr, F
    1060pF @ 4V 1MHz
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    120A
  • Reverse Voltage (DC)
    50V
  • Height
    1mm
  • Length
    4.35mm
  • Width
    2.7mm