  • VB30100S-E3/8W
VB30100S-E3/8W
advertisement
Manufacturer No:
VB30100S-E3/8W
HK JDW NO:
884-VB30100S-E3/8W
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VB30100S-E3/8W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VB30100S-E3/8W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    TO-263AB
  • Manufacturer Package Identifier
    VB30100S-E3/8W
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    TMBS®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    VB30100S
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    910mV @ 30A
  • Forward Current
    30A
  • Max Reverse Leakage Current
    350μA
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    250A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    30A
  • Forward Voltage
    910mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Peak Reverse Current
    1A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    250A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    250A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.4394mm
  • Width
    4.826mm