  • VBO130-16NO7
VBO130-16NO7
advertisement
Manufacturer No:
VBO130-16NO7
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-VBO130-16NO7
Package:
PWS-E
Datasheet:
VBO130-16NO7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VBO130-16NO7
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    PWS-E
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2012
    4
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    Standard
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VBO130
  • Pin Count
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.65V @ 300A
  • Max Surge Current
    1.8kA
  • Current - Average Rectified (Io)
    122A
  • Forward Voltage
    1.65V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1.95kA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1.8kA
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.6kV
  • Height
    30mm
  • Length
    94mm
  • Width
    54mm