  • VBO160-16NO7
VBO160-16NO7
advertisement
Manufacturer No:
VBO160-16NO7
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-VBO160-16NO7
Datasheet:
VBO160-16NO7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VBO160-16NO7
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.43V @ 300A
    2.8kA
  • Current - Average Rectified (Io)
    174A
  • Forward Voltage
    1.43V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    2750A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.6kV
  • Height
    30mm
  • Length
    94mm
  • Width
    54mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    PWS-E
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ