  • VBO25-12AO2
VBO25-12AO2
advertisement
Manufacturer No:
VBO25-12AO2
HK JDW NO:
401-VBO25-12AO2
Package:
4-Square, FO-A
Datasheet:
VBO25-12AO2
Step5Bar-code shipping tag
VBO25-12AO2
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    QC Terminal
  • Package / Case
    4-Square, FO-A
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2010
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    Avalanche
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.36V @ 55A
  • Max Surge Current
    370A
  • Output Current-Max
    38A
  • Current - Average Rectified (Io)
    38A
  • Forward Voltage
    1.36V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    390A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.2kV
  • Height
    14.5mm
  • Length
    28.9mm
  • Width
    28.9mm