  • VBO78-12NO7
VBO78-12NO7
advertisement
Manufacturer No:
VBO78-12NO7
HK JDW NO:
401-VBO78-12NO7
Package:
ECO-PAC2
Datasheet:
VBO78-12NO7
Step5Bar-code shipping tag
VBO78-12NO7
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.2kV
  • Height
    9mm
  • Length
    51mm
  • Width
    34.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ECO-PAC2
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2012
    4
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VBO78
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X4
    1
  • Configuration
    BRIDGE, 4 ELEMENTS
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.14V @ 40A
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Max Surge Current
    750A
  • Forward Voltage
    1.6V
  • Average Rectified Current
    78A
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    810A
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    700A