  • VCAS120648D101RP
VCAS120648D101RP
advertisement
Manufacturer No:
VCAS120648D101RP
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-VCAS120648D101RP
Package:
Datasheet:
Description:
TRANSGUARD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VCAS120648D101RP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    225pF
  • Voltage - Rated DC
    48V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    34V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.008W
  • Case Code (Imperial)
  • Max Voltage Rating (AC)
    34V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    48V
  • Clamping Voltage
    100V
  • Max Surge Current
    100A
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage
    62V
  • Clamping Current
    1A
  • Energy Absorbing Capacity-Max
    0.4 J
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm