  • VCE03US15
VCE03US15
advertisement
Manufacturer No:
VCE03US15
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-VCE03US15
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
VCE03US15
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 3W PCB MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VCE03US15
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VCE03US15.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Published
    2017
  • Series
    VCE03 (3W)
  • Size / Dimension
    1.60Lx0.75W x 0.75 H 40.6mmx19.1mmx19.1mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Household Appliances, ITE (Commercial)
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, TUV, UL
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Current - Output (Max)
    200mA
  • Voltage - Input
    85V~305VAC
  • Output Power
    3W
  • Height
    19.1mm