  • VCE05US12
VCE05US12
advertisement
Manufacturer No:
VCE05US12
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-VCE05US12
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
VCE05US12
Description:
AC-DC, 5W, P 1X1, PCB MOUNT, EN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VCE05US12
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VCE05US12.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.053lb 24.04g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Published
    2016
  • Series
    VCE05 (5W)
  • Size / Dimension
    1.30Lx1.10W x 0.75 H 33.0mmx27.9mmx19.1mm
  • Feature
    Universal Input
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Depth
    33.02mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB
  • Max Output Current
    410mA
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Power
    5W
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    410mA
  • Max Output Power
    5W
  • Line Regulation
    ±1%
  • Load Regulation
    ±2%
  • Height
    19.05mm