  • VCE05US48-P
VCE05US48-P
advertisement
Manufacturer No:
VCE05US48-P
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-VCE05US48-P
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
VCE05US48-P
Description:
AC-DC, 5W, P 1X1, PCB MOUNT, OP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VCE05US48-P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.031lb 14.06g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Published
    2016
  • Series
    VCE05 (5W)
  • Size / Dimension
    1.20Lx1.00W x 0.70 H 30.5mmx25.4mmx17.9mm
  • Feature
    Universal Input
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Depth
    30.8mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB
  • Max Output Current
    100mA
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Power
    5W
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    100mA
  • Max Output Power
    5W
  • Line Regulation
    ±1%
  • Load Regulation
    ±2%
  • Height
    17.78mm