  • VCE10US05
VCE10US05
advertisement
Manufacturer No:
VCE10US05
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-VCE10US05
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
VCE10US05
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 10W PCB MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VCE10US05
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VCE10US05.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Published
    2017
  • Series
    VCE10 (10W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.15W x 0.91 H 50.8mmx29.2mmx23.1mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Household Appliances, ITE (Commercial)
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, TUV, UL
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Current - Output (Max)
    2A
  • Voltage - Input
    85V~305VAC
  • Output Power
    10W
  • Height
    23.1mm