  • VCP15US05-E
VCP15US05-E
advertisement
Manufacturer No:
VCP15US05-E
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-VCP15US05-E
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
VCP15US05-E
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VCP15US05-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-DIP Module
  • Weight
    0.221lb 100.24g
  • Operating Temperature
    0°C~70°C With Derating
  • Published
    2013
  • Series
    VCP (15W)
  • Size / Dimension
    2.72Lx1.65W x 1.11 H 69.0mmx42.0mmx28.2mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cUL, IEC, EN
  • Efficiency
    74%
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    2A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Power
    15W
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    2A
  • Max Output Power
    10W
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    2%
  • Height
    28.194mm