  • VCP24US15
VCP24US15
advertisement
Manufacturer No:
VCP24US15
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-VCP24US15
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
VCP24US15
Description:
XP POWER VCP24US15 AC/DC PCB Mount Power Supply, Medical, Fixed, 1 Output, 90 V, 264 V, 24 W, 15 V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VCP24US15
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VCP24US15.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-DIP Module
  • Weight
    0.165lb 74.84g
  • Operating Temperature
    0°C~70°C With Derating
  • Published
    2011
  • Series
    VCP (24W)
  • Size / Dimension
    2.91Lx1.64W x 0.98 H 73.8mmx41.6mmx24.8mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power Rating
    24W
  • Max Power Dissipation
    24W
  • Depth
    73.8mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cUL, IEC, EN
  • Efficiency
    81%
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    1.6A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    1.6A
  • Output Power
    24W
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    1.6A
  • Max Output Power
    24W
  • Nominal Output Voltage
    15V
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    2%
  • Min Input Voltage (AC)
    90V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    19.4mm