  • VDRS05C230TSE
VDRS05C230TSE
advertisement
Manufacturer No:
VDRS05C230TSE
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VDRS05C230TSE
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
VDRS05C230TSE
Description:
Var MOV 230VAC/300VDC 400A 360V Radial T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VDRS05C230TSE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 7mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    VDRS
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    70pF
  • Depth
    4.9mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    230V
  • Max Voltage Rating (DC)
    300V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    560V
  • Max Surge Current
    400A
  • Capacitance @ Frequency
    70pF @ 1kHz
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage (Max)
    396V
  • Energy
    10J
  • Varistor Voltage (Min)
    324V
  • Varistor Voltage (Typ)
    360V
  • Maximum AC Volts
    230V
  • Varistor Voltage
    360V
  • Maximum DC Volts
    300V
  • Current - Surge
    400A
  • Clamping Current
    5A