  • VDRS07H275TSE
VDRS07H275TSE
advertisement
Manufacturer No:
VDRS07H275TSE
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VDRS07H275TSE
Package:
Disc 9mm
Datasheet:
VDRS07H275TSE
Description:
Var MOV 275VAC/350VDC 1200A 430V Radial T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VDRS07H275TSE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    VDRS
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    140pF
  • Packing Method
    BULK
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    4.9mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Lead Pitch
    5mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    275V
  • Max Voltage Rating (DC)
    350V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    710V
  • Max Surge Current
    1.2kA
  • Capacitance @ Frequency
    140pF @ 1kHz
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage (Max)
    473V
  • Energy
    36J
  • Varistor Voltage (Min)
    387V
  • Varistor Voltage (Typ)
    430V
  • Maximum AC Volts
    275V
  • Varistor Voltage
    430V
  • Clamping Current
    10A
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 9mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C