  • VE1812K801R014
VE1812K801R014
advertisement
Manufacturer No:
VE1812K801R014
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-VE1812K801R014
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
VE1812K801R014
Description:
VARISTOR 22V 800A 1812
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VE1812K801R014
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q200, VE
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated AC
    14V
  • Number of Circuits
    1
  • Capacitance @ Frequency
    4200pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    24.2V
  • Energy
    2.4J
  • Varistor Voltage (Min)
    19.8V
  • Varistor Voltage (Typ)
    22V
  • Maximum DC Volts
    18V
  • Current - Surge
    800A