  • VFP-876-1/16-BLACK
VFP-876-1/16-BLACK
advertisement
Manufacturer No:
VFP-876-1/16-BLACK
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-VFP-876-1/16-BLACK
Package:
Description:
Tubing,Heat Shrink;1/16 in. ID;2:1 Shrink;6 in. lengths;Pack of 38;Black
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VFP-876-1/16-BLACK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material
    Polyolefin (PO)
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • Series
    VFP-876
  • Feature
    Corrosion Resistant, Flame Retardant, Self Extinguishing
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Color
    Black
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Shrink Temperature
    100°C
  • Length
    0.500' 152.40mm 6.00
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.063 (1.60mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.031 (0.79mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.017 0.43mm