  • VI-508-DP-RC-S
VI-508-DP-RC-S
advertisement
Manufacturer No:
VI-508-DP-RC-S
Manufacturer:
Varitronix
HK JDW NO:
848-VI-508-DP-RC-S
Package:
Datasheet:
VI-508-DP-RC-S
Description:
LCD Numeric Display Modules Gray Reflective 5 DIGITS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VI-508-DP-RC-S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Character Size
    10.16mm Hx4.83mm W
  • Character Format
    7-Segment
  • Character Width
    10.2mm
  • Height
    2.8mm
  • Length
    50.8mm
  • Width
    30.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -30°C~80°C
  • Published
    1999
  • Series
    VI-508
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Voltage - Supply
    3V
  • Number of Contacts
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Display Type
    TN - Twisted Nematic
  • Number of Characters
    5
  • Viewing Area
    45.72mm L x 17.78mm W
  • Display Mode
    Reflective
  • Background Color
    Grey
  • Display Format
    5 x 1
  • Outline L x W x H
    50.80mm x 30.48mm x 2.80mm