  • VI-J21-CX-B1
VI-J21-CX-B1
advertisement
Manufacturer No:
VI-J21-CX-B1
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-VI-J21-CX-B1
Package:
Half Brick
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VI-J21-CX-B1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Half Brick
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VI-J00™ (75W)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    2.36Lx2.28W x 1.08 H 59.9mmx57.9mmx27.4mm
  • Feature
    OCP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    75W
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    75W
  • Base Part Number
    VI-J21
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    TUV, UL
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    56V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    6.25A
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    21V
  • Input Voltage-Nom
    36V
  • Height
    27.432mm
  • Width
    57.9mm