  • VJ0402D0R8BLCAP
VJ0402D0R8BLCAP
advertisement
Manufacturer No:
VJ0402D0R8BLCAP
HK JDW NO:
877-VJ0402D0R8BLCAP
Datasheet:
VJ0402D0R8BLCAP
Description:
VJ HIFREQ 0.8pF 200V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ0402D0R8BLCAP
  • Size / Dimension
    0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • Feature
    High Q, Low Loss
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    0.8pF
  • Length
    1.016mm
  • Width
    508μm
  • Thickness (Max)
    0.024 0.61mm
  • Thickness
    609.6μm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C