  • VJ0402Y102KXAAC
VJ0402Y102KXAAC
advertisement
Manufacturer No:
VJ0402Y102KXAAC
HK JDW NO:
877-VJ0402Y102KXAAC
Datasheet:
VJ0402Y102KXAAC
Description:
VJ 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 33471
Step5Bar-code shipping tag
VJ0402Y102KXAAC
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
    0402 (1005 Metric)
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    VJ
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Height
    600μm
  • Length
    1mm
  • Width
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm