  • VJ0603A1R2DXBAC
VJ0603A1R2DXBAC
advertisement
Manufacturer No:
VJ0603A1R2DXBAC
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ0603A1R2DXBAC
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
VJ0603A1R2DXBAC
Description:
VJ 1.2pF 100V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ0603A1R2DXBAC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VJ
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1.2pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    800μm
  • Dielectric
    C0G
  • Length
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.038 0.97mm