  • VJ0603Y102JXCAC
VJ0603Y102JXCAC
advertisement
Manufacturer No:
VJ0603Y102JXCAC
HK JDW NO:
877-VJ0603Y102JXCAC
Datasheet:
VJ0603Y102JXCAC
Description:
VJ 1000pF 200V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ0603Y102JXCAC
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Series
    VJ
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    800μm
  • Dielectric
    X7R
  • Length
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.038 0.97mm