  • VJ0603Y103MXBAC31
VJ0603Y103MXBAC31
advertisement
Manufacturer No:
VJ0603Y103MXBAC31
HK JDW NO:
877-VJ0603Y103MXBAC31
Datasheet:
VJ0603Y103MXBAC31
Description:
VJ 10000pF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 16766
Step5Bar-code shipping tag
VJ0603Y103MXBAC31
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Series
    VJ
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Temperature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Height
    970μm
  • Length
    1.6002mm
  • Width
    787.4μm
  • Thickness (Max)
    0.038 0.97mm