  • VJ0603Y153JXAAC
VJ0603Y153JXAAC
advertisement
Manufacturer No:
VJ0603Y153JXAAC
HK JDW NO:
877-VJ0603Y153JXAAC
Datasheet:
VJ0603Y153JXAAC
Description:
VJ 0.015μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 4207
Step5Bar-code shipping tag
VJ0603Y153JXAAC
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    X7R
  • Height
    920μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    800μm
  • Thickness (Max)
    0.038 0.97mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    150°C