  • VJ0805A101KNXAO
VJ0805A101KNXAO
advertisement
Manufacturer No:
VJ0805A101KNXAO
HK JDW NO:
877-VJ0805A101KNXAO
Datasheet:
VJ0805A101KNXAO
Description:
VJ 100pF 25V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Epoxy Mountable, Non-Magnetic Surface Mount, MLCC, Epoxy 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ0805A101KNXAO
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC, Epoxy
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Epoxy Mountable, Non-Magnetic
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium (Ag/Pd)
  • Voltage - Rated
    25V
  • Additional Feature
    MIL-PRF-55681
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm