  • VJ0805Y473KNAAT
VJ0805Y473KNAAT
advertisement
Manufacturer No:
VJ0805Y473KNAAT
HK JDW NO:
877-VJ0805Y473KNAAT
Datasheet:
VJ0805Y473KNAAT
Description:
VJ 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Epoxy Mountable, Non-Magnetic Surface Mount, MLCC, Epoxy 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ0805Y473KNAAT
    Select All
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium (Ag/Pd)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC, Epoxy
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    VJ
  • Published
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%