  • VJ1206A1R2DXBMC
VJ1206A1R2DXBMC
advertisement
Manufacturer No:
VJ1206A1R2DXBMC
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-VJ1206A1R2DXBMC
Package:
1206
Datasheet:
VJ1206A1R2DXBMC
Description:
1.2pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206
Step5Bar-code shipping tag
VJ1206A1R2DXBMC
  • Package / Case
    1206
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.2pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    41.67%
  • Negative Tolerance
    41.67%
  • Height
    1.7mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm